Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Türkler ayrımcılık mağduru21.10.2013 20:10

Türkler ayrımcılık mağduru

Türkler ayrımcılık mağduru


sex shop sex shop sex shop

Türk kökenli göçmenler, etnik kökenlerinden ötürü Almanya’da günlük yaşamda ırkçılık ve ayrımcılığa maruz kaldıklarını açıkladılar.


Bu haber 1654 kez okundu.

Berlin-Brandenburg Radyo Televizyon Kurumu`nun (RBB) Berlin merkezli İnfo Gmbh şirketine yaptırdığı ankete 15 yaş üzeri 1011 Türk kökenli göçmen katıldı. Her 4 kişiden biri görünümünden ötürü sözlü aşağılamaya, hakarete uğradığını söyledi. Her 10 katılımcıdan biri, sözkonusu gerekçeden ötürü kendisine şiddet uygulandığını belirtirken, bu rakam 15-29 yaş arasında iki katına çıktı.

İlkokul ya da ortaokuldan mezun Türklerden yüzde 10`u Türkçe isimlerinden dolayı iş başvurularının reddedildiğini açıkladı. Bu oran yüksek eğitimli Türk göçmenlerde ise yüzde 30`lara ulaştı.

`Tehlikeli gelişme`

Anketi yapan İnfo Gmbh şirketinin genel müdürü Holger Liljeberg, görünümünden ötürü hakarete uğradığını belirtenlerin oranının 2012`de yüzde 42 olduğunu, bu rakamın 2013 anketinde yüzde 23`e indiğini söyledi.

Bu gelişmeyi NSU cinayetleriyle ortaya çıkan skandala bağlayan Liljeberg, “Birçok Alman, ırkçılığın ulaşabileceği boyutların farkına vardı” dedi. Buna rağmen ayrımcılığın Almanya`da günlük hayatın bir parçası olduğuna işaret eden Holger Liljeberg, yüksek eğitimliler ile gençlerin bu kapsamda mağdur olmalarını “tehlikeli bir sinyal” olarak niteledi.

Kaynak: Amerika`nın Sesi
Etiketler: Türkler - Ayrımcılık

Diğer Dünya haberleri

Hava Durumu
http://www.haberty.com/
*© Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz.
haberyazilimi.com - © Copyright