Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> S&P, Türkiye ekonomisi için riskleri sıraladı12.09.2013 14:02

S&P, Türkiye ekonomisi için riskleri sıraladı

S&P, Türkiye ekonomisi için riskleri sıraladı


sex shop sex shop sex shop

Standard and Poors Merkez Bankası üzerindeki siyasi baskılara dikkat çekildi.


Bu haber 2037 kez okundu.

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poors`un bugün yayınladığı gelişen Avrupa ülkeleriyle ilgili raporunda, Türkiye`nin ekonomik büyüme öngörülerinin Fed`in parasal sıkılaştırmasına karşı hassas olduğu belirtilirken, Merkez Bankası üzerindeki siyasi baskılara dikkat çekildi.

Raporda 2008`den bu yana yüzde 20 değer kaybeden liranın başı çektiği, gelişen Avrupa para birimlerinin 5 yılda ortalama yüzde 10 değer kaybettiğinin altı çizildi.

Ülkelerde yaklaşan seçimlerin yarattığı baskının ekonomi politikaları için risk oluşturduğuna dikkat çekildi. Özellikle son dönemde Macaristan, Sırbistan ve Türkiye`de siyasetin para politikasına karıştığı da belirtildi. Sırbistan gibi ülkelerde hükümetlerin bilanço dışı mali aktivitelerde bulunduğu da raporda yer aldı.

Raporda dikkat çeken bir nokta da Türkiye`nin kişi başı milli gelirinin, 27 üyeli Avrupa Birliği ortalaması olan 32,900 doların üçte biri olması. Türkiye`de cari açığın fonlamasının tamamen net doğrudan yabancı yatırımlarla biriken dış borca dayandırıldığı da belirtildi. S&P`ye göre liradaki değer kaybının Türkiye`de bile cari açığın belli bir miktar azalmasına yol açacak.

Standard and Poors 2013 ve 2014`te Türkiye`de yaklaşan seçimlerle beraber zayıflayan büyüme öngörüsü ve cari açık nedeniyle bütçe açığı milli gelirin yüzde 3`üne ulaşabileceği konusunda uyardı. Türkiye`nin ekonomik öngörüsünün özellikle belirsiz olduğu belirtilen raporda reel faizlerdeki artış ve kredi büyümesindeki yavaşlamayla beraber, liradaki değer kaybı büyüme için aşağı yönlü riskleri oluşturuyor. 2013`te yüzde 3, 2014`te yüzde 3,6 olan büyüme tahmini ise özellikle ABD Merkez Bankası Fed`in tahvil alımlarını azaltma hamlesine karşı hassas olduğuna da dikkat çekildi.

Kaynak: The Wall Street Journal


Etiketler: Türkiye - Ekonomi - Risk

Diğer Ekonomi haberleri

Hava Durumu
http://www.haberty.com/
*© Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz.
haberyazilimi.com - © Copyright