Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Mısır’da herkesin doğrusu farklı16.08.2013 11:48

Mısır’da herkesin doğrusu farklı

Mısır’da herkesin doğrusu farklı


sex shop sex shop sex shop

Mısır Hükümeti ülkede olağanüstü hal ilan etti.


Bu haber 2340 kez okundu.

apılan açıklamada ‘ülkedeki düzene karşı var olan tehlike tehdidi ve gerek bayburt escort kamu kuruluşlarına, gerekse özel kuruluşlara yapılan saldırılar sebebiyle olağanüstü halin ilan edildiği’ belirtildi. Söz konusu açıklamadaki gerekçe doğruyu yansıtmakla birlikte, sokakların ve meydanların devrik Cumhurbaşkanı Mursi taraftarlarından temizlenmesi için yapılan operasyonlarda pek çok insanın hayatını kaybetmesi ve yaralanması da ayrı bir gerçek olarak karşımıza çıkmakta. Uluslararası kamuoyu ise Mısır’da meydana gelmekte olan olaylardan duyduğu endişeyi yükselen bir tonda dile getirmeye devam ediyor. Stanislav Tarasov’un konuya ilişkin görüşleri şöyle:

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun Mısırlılara uzlaşma çağrısı yaptı. Rusya Dışişleri Bakanlığı da Mısır’daki siyasi iktidarın mevcut gerginliğin tırmanarak devam etmemesi için milletin menfaatleri doğrultusunda ülkeyi yönetmesi, sabırlı ve kendine hâkim olarak kararlar alması gerektiğini belirtti. Mısır’daki olaylar için Avrupa Birliği’nden ‘aşırı derecede endişeye sebebiyet verici’ açıklaması gelirken, ABD cephesinde ise Dışişleri Bakanı John Kerry Mısır’daki geçici yönetimin ilan ettiği olağanüstü hal durumuna sert bir şekilde karşı çıkıp, olağanüstü hal durumundan farklı olarak Mısır’ın halen tüm politik unsurlarını kapsayacak şekilde ortak bir uzlaşma süreci yaratmanın mümkün olduğu düşüncesinde olduğunu belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise yaptığı özel açıklamada, ‘şiddete ve gerilime sebep olarak ülkeyi kaos ortamına götüreceği gerekçesi ile Mısır’da gösteri yapan sivillere karşı silah kullanılmasını kabul edilemez olarak’ nitelendirdi. Gül, daha önce Mısır için demokrasiye acilen geri dönülmesi, yapılacak seçimlere ülkedeki tüm politik unsurların katılması, devrik Cumhurbaşkanı Mursi’nin ve diğer tutuklu politik liderlerin serbest bırakılması ve ileride yaşanacak kayıpların önüne geçilebilmesi için tarafların protestoları sonlandırmasını içeren 4 maddelik bir yol haritası önermişti.

Söz konusu öneri akıllıca olmakla beraber bir çelişkiyi de içinde barındırmakta. Fiilen şu an Mısır’ın siyasi güvenini kazanarak mevcut anlaşmazlığı görüşme masasına taşıyabilecek bir bölgesel yapı ya da güç odağı bulunmamakta. Potansiyel olarak Ankara bunu yapabilecek durumda olmasına rağmen, devamlı olarak Müslüman kardeşlere destek çıkıp Kahire’nin yeni yönetimi ile işbirliğinden uzak durması O’nu uzlaştırmacı olarak sürece katılmaktan alıkoyuyor. Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Uluslararası Strateji ve Güvenlik Araştırmaları Merkezi Başkanı Mehmet Seyfettin Erol’un da belirttiği üzere, ‘Ankara, Arap Baharı sürecinde mevcut oyunun dışında kalmaktadır’.

Kahire’deki yönetim ise şu an sadece mevcut devlet yapısını korumaya odaklamış durumda. Sadece bu unsur tamamen tesis edildikten sonra demokrasiye geçiş süreci başlatılacaktır. Cumhurbaşkanı Gül’ün de ifade ettiği gibi, içinde bulunduğumuz zaman diliminde Mısır’da toplum giderek farklı cephelere ayrılmakta. Söz konusu süreç ülkede ve bölgede gelecekte yaşanacak olayların belirleyicisi durumundadır. Bu durum bizlere Mısır’da çatışma halinde olan tarafların kendilerine ait farklı doğruları ve prensipleri olduğunu gösteriyor.

Şimdilik belli olan tek şey, cepheleşmenin Mısır’ın önünde duran problemi ortadan kaldıracak bir çözüm olmadığı gerçeğidir. Belli olmayan ise kimin, hangi suretle hükümetin ve Müslüman kardeşlerin mevcut icraatlarına bir ara vermeyi başaracağı, ülkedeki politik gerginliği sakinleştirip, demokratikleşme sürecini başlatacağıdır. Mısır’daki trajedi halen devam ediyor.

Kaynak: RSFM (Rusya`nın Sesi Radyosu)


Diğer Gündem haberleri

Hava Durumu
http://www.haberty.com/
*© Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz.
haberyazilimi.com - © Copyright