Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> Amerika Almanların gözünden düştü09.11.2013 12:40

Amerika Almanların gözünden düştü

Amerika Almanların gözünden düştü


sex shop sex shop sex shop

Telekulak skandalı Obama`nın Almanya`daki imajını tüketti. Almanlar ABD`nin ülkelerindeki dinleme faaliyetlerine son vereceğine inanmıyor.


Bu haber 1621 kez okundu.

Amerikan istihbaratının Almanya`yı ve Almanya Başbakanı`nın dinlediğinin ortaya çıkmasıyla patlak veren NSA skandalı ABD Başkanı Barack Obama`nın Almanya`daki itibarını yerle bir etti.

Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD`nin anketine göre, Obama`nın güvenilir bir ortak olduğu kanaatini taşıyan Almanların oranı yüzde 35`i ancak buluyor. Bundan bir yıl önce ikinci kez başkanlığa seçildiğinde Obama`nın Almanya`daki popülaritesi yüzde 90 ile, daha önce hiçbir politikacının erişemediği orana yükselmişti. ABD`nin Almanya`daki imajı da son olarak George W. Bush döneminde kaydedilen düzeye geriledi.

İmaj kaybına, Almanya Başbakanı Angela Merkel`in telefon konuşmalarının yıllar boyu Amerikan istihbaratı tarafından dinlenip kaydedilmesi yol açtı. Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) 2002 yılından beri başbakanın telefonlarını dinliyordu. Başkan Obama`nın bu durumdan haberdar olup olmadığı açıklık kazanmadı. Dinleme operasyonlarına birkaç ay önce son verildiği öğrenilmişti. Almanya hükümeti hâlihazırda bu gibi durumların tekerrürünü önleyecek bir anlaşma imzalanabilmesi için Washington yönetimi ile istişarelerini sürdürüyor.

Anlaşmalara güvenilebilir mi?

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert muhtemel anlaşmanın ağırlıklı noktalarını, özel verilerin korunması, özel hayatın dokunulmazlığı ve Alman kanunlarına riayetin oluşturması gerektiğini söyledi. Son ay ve haftaların güvensizlik ortamının bertaraf edilebilmesi için kesin kurallara ihtiyaç duyulduğunu ve bazı taahhütler beklediklerini belirten Seibert gündeme gelen "casuslukla mücadele antlaşmasını" telaffuz etmekten kaçındı.

"Süddeutsche Zeitung"un bir haberine göre, Amerikan Kongresi`nin onayını gerektirecek hükümetler arası bir anlaşmadan imtina edilecek. İstihbarat servisleri arasında da anlaşma sağlanabileceğinin belirtildiği haberde Almanya`nın karşılıklı dinleme ve sanayi casusluğu gibi faaliyetlerin tamamen önlenmesini arzuladığına ve anlaşmanın yılsonundan önce hazırlanmasına çalışılacağına da yer verildi.

Almanların çoğunluğu böyle bir anlaşmanın işe yarayabileceğine ihtimal vermiyor. Almanya çapında yapılan ankete göre, Amerikalıların sözleşmeleri ihlal edeceğini ve Almanya`daki casusluk faaliyetlerini sürdüreceğini söyleyen Almanların oranı yüzde 92`yi buluyor.

İngiltere`ye duyulan güven de önemli ölçüde sarsıldı. ABD temsilciliği gibi yine Berlin`deki hükümet merkezinde bulunan Büyük Britanya Büyükelçiliği`nin çatısında da hassas dinleme tesislerinin kurulu olduğu ortaya çıkarılmıştı.

Almanya, Brezilya ile birlikte Birleşmiş Milletler Genel Kurulu`ndan veri casusluğunun kınanacağı bir karar çıkartılmasına çalışıyor. Karar önerisinde bütün devletlere, internette de özel verilerin korunmasının insan hakkı olduğu hatırlatılıyor ve bu hakka saygılı olunması için çağrıda bulunuluyor.

Karar tasarı haline getirildikten sonra önümüzdeki üç hafta zarfında 193 devletin temsil edildiği BM Genel Kurulu`na sevk edilecek. Bağlayıcı olmayan kararın büyük çoğunlukla kabul edilmesi bekleniyor.

Kaynak: Deutsche Welle


Etiketler: Amerika - Almanların - gözünden düştü

Diğer Dünya haberleri

Hava Durumu
http://www.haberty.com/
*© Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz.
haberyazilimi.com - © Copyright